Sluneční ochrana očí

23.05.2025
Slunce dodává energii, ale jeho záření může být pro naše oči škodlivé. V letních měsících je správná ochrana očí před UV zářením klíčová – a právě na to, zda skutečně potřebujeme sluneční brýle a jaké možnosti ochrany zraku existují, nám odpovídá Romana Horáčková.


Jak to tedy je - potřebujeme v létě sluneční brýle, nebo existují i jiné účinné způsoby, jak chránit oči před sluncem?

Odpověď je jednoduchá. Je to jako s kůží, buď se o ni pečlivě staráte i v otázce UV ochrany, a nebo ne. Výsledek se za pár let projeví. Tak jako u kůže začne mít UV negativní vliv i na struktury oka. Obecně lze říci, že plasty využívané na výrobu brýlových čoček jsou všechny významným absorventem UV záření a tedy není nezbytně nutné mít zvlášť sluneční a dioptrické brýle. Stran cen je dnes dost populární varianta ochrany zraku v souvislosti se sluníčkem tzv. samozabarvovací brýle. To jsou takové, které samy reagují na UV a venku se nám zabarví. Slouží tedy jako dioptrické i dioptrické sluneční. Co se týká ostatních pomůcek - klobouky, kšilty apod., tak jednoduše UV záření neeliminují, pouze zacloní oči před oslněním.

Jak škodí UV záření našim očím a jaké mohou být dlouhodobé důsledky jeho působení?

UV záření není nic jedovatého, vyskytuje se na zemi stejně jako my. Je potřeba se na problematiku dívat spíš s ohledem na dlouhověkost a výsledek dlouhodobého působení. Samozřejmě jiný efekt UV na sobě pocítí člověk, který denně pracuje venku a člověk, který tráví dny v místnosti. Nedá se jednoznačně srovnat, kdo z toho vyjde lépe a kdo hůř, každá tkáň reaguje na různé vlivy jinak. Nicméně faktem je, že UV záření má vliv na proces postupu šedého zákalu a ten je třeba obzvlášť ve věku 50+ kontrolovat. Případně pak zajišťovat další péči, pokud už oko tento problém má.

Na co si dát pozor při výběru slunečních brýlí – jak poznáme, že skutečně chrání před UV zářením?

Jak již bylo řečeno, plast sám o sobě je dobrý absorvent UV. Pokud chcete svým očím dopřát, začněte dioptrickou korekcí. Stran sluníčka můžete brýle nechat vyrobit samozabarvovací a máte vyřešeno. Pokud dioptrické brýle nejsou ještě váš problém, kupte si kvalitní sluneční brýle. Takové seženete v každé optice a máte zaručeno, že ochrana před UV je tímto krokem dostatečná. Polarizované brýle jsou také dobrá vychytávka, ale jsou dost k příležitostnému využití. Principem polarizace je systematické uskupení krystalů islandského vápence mezi dvěma fóliemi. To zajistí odclonění vodorovných odlesků, což je super pro řidiče na mokré vozovce. Nicméně pro nás smrtelníky je to většinou dost drahá varianta brýlí do auta, které si vezmeme 2x za týden na pár minut.

Jaké sluneční brýle doporučujete pro děti a seniory? Potřebují speciální ochranu?

Děti mají obecně daleko větší zorničky, s věkem se pružnost duhovky zmenšuje a zorničky u starších lidí bývají pouze jako špendlíkové hlavičky. Proto u dětí oko absorvuje daleko víc UV než u dospělého. Osobně bych to tedy považovala za vhodné, opatřit dětem sluneční brýle. Starší lidé naopak bojují víc s oslněním a právě vývojem šedého zákalu, tedy i zde je vhodné v rámci prevence UV ochranu řešit.

Když to shrneme - Co byste tedy doporučila jako nejvhodnější ochranu očí před slunečním zářením a proč?

Já osobně jsem nikdy nebyla fanouškem samozabarvovacích brýlí. Ovšem do doby, kdy jsem sama začala nosit brýle. A najednou jsem zjistila, že buď si sluneční brýle úplně zapomenu vzít a nebo mi vadí, že v nich nemám dioptrie. Takže jsem si nechala vyrobit multifokální /na všechny vzdálenosti/ a samozabarvovací a postupem času musím přiznat, že vlastně jiné nenosím. Vyjdu ven a brýle se zatmaví, jestli víc, nebo méně, toho si člověk ani nevšimne. Ale všimnete si, že vám ostré polední sluníčko prostě nevadí.

Chcete mít jistotu, že jsou vaše oči správně chráněné?
Objednejte se na komplexní vyšetření zraku v naší oční ambulanci a poraďte se s odborníkem .
Chci si rezervovat termín